LOADING

Type to search

Rozładowany akumulator – co może być przyczyną?

Rozładowany akumulator – co może być przyczyną?

Share

Choć rozładowany akumulator najczęściej kojarzy się nam z zimą, to i latem mogą wydarzyć się problemy z odpaleniem auta przez brak prądu w baterii. W tym tekście wskażemy najpopularniejsze powody tego, że akumulator traci energię. Zapraszamy do lektury!

 

Oczywiście, najpopularniejszą przyczyną utraty prądu przez akumulator jest temperatura. W skrajnych mrozach, osiągających -20 stopni i mniej, akumulator błyskawicznie się rozhermetyzowuje, tracąc zgromadzoną w nim energię. Klemy nie są też w stanie przekazać odpowiedniej ilość prądu, aby uruchomić pojazd. Z tego względu właśnie zimą najtrudniej odpalić samochód przez wyładowany akumulator. To jednak tylko jeden z wielu powodów takiego stanu rzeczy!

Przyczyny mogą być poza akumulatorem

Wcale nie akumulator może być powodem szybkiej utraty energii. Przyczyn należy więc szukać przy samym pojeździe. Po pierwsze, któreś z urządzeń elektrycznych może „kraść prąd”. Oznacza to, że np. radio, elektryczne szyby czy układ sterowania klimatyzacją jest nieprawidłowo podłączony, przez co pobiera zdecydowanie więcej energii niż powinien. Taka sytuacja doprowadza do tego, że nawet w ciągu godziny sprawny i mocny akumulator zostanie całkowicie rozładowany.

Druga kwestia to alternator. Sprzęt ten ma na celu ładować akumulator w czasie jazdy. Jeżeli alternator będzie uszkodzony, to Twój akumulator straci prąd w czasie jazdy. W takim przypadku pozostanie Ci awaryjny postój i oczekiwanie na hol lub lawetę.

Uszkodzony akumulator też jest możliwy!

Oczywiście, przyczyny szybkiego rozładowania akumulatora mogą być też przy samej baterii. Wpływ na to ma czas eksploatacji, sposób użytkowania (np. podłączenie wielu dodatkowych osprzętów elektronicznych jak car audio), albo jej uszkodzenie mechaniczne. Niezależnie od wszystkiego, jeżeli masz podejrzenia związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem akumulatora – oddaj go do elektryka w celu sprawdzenia wszystkich parametrów – prądu rozruchu, mocy itd.

Jeżeli Twój akumulator nie będzie działał poprawnie, to istnieje prawdopodobieństwo, że szybko ulegnie całkowitej degradacji. Zacznij więc szukać nowego elementu. Najkorzystniej akumulator kupisz oczywiście w sieci. W Internecie znajdziesz akumulatory do różnych marek samochodów, ale nie tylko. Wystarczy wpisać takie frazy, jak „Skoda części” czy „KIA sklep” i cieszyć się dużo tańszymi i bardziej opłacalnymi produktami!

Nie zwlekaj z wymianą uszkodzonych elementów.

Niezależnie od tego czy rozładowanie akumulatora powodowała uszkodzona instalacja, alternator czy nieprawidłowe działanie samej baterii – zlikwiduj jak najszybciej przyczynę. Może się okazać, że jadąc w długą trasę nie odpalisz już auta, albo to stanie Ci w drodze. W takim przypadku narażasz się, np. na koszt holowania pojazdu z autostrady, który będzie dużo wyższy niż alternator czy akumulator kupiony w sieci.

Miejmy nadzieję, że szybko znajdziesz przyczynę rozładowującego się akumulatora i komfortowo ruszysz w drogę. Życzymy bezpiecznej podróży!

 

Tags: