LOADING

Type to search

Jak wybrać najlepsze okna do domu: czynniki do rozważenia?

Jak wybrać najlepsze okna do domu: czynniki do rozważenia?

Share
Mogą wydawać się nieistotnym elementem, ale okna są kluczem do uczynienia domu wygodnym i zrównoważonym miejscem. Dowiedz się, czego potrzebujesz, aby mieć idealne okno. Okna w Twoim domu źle się zamykają, mają problemy z kondensacją, a szyby ledwo izolują? To jasne! Musisz przeprowadzić „operację Renove”. Przed wymianą okien na bardziej efektywne, eksperci z Leroy Merlin udzielają nam najlepszych rad, jak wybrać odpowiednie materiały, aby okna nie były już piętą achillesową naszego domu.

OD CZEGO ZALEŻY IZOLACYJNOŚĆ OKNA?

Nie ma sensu mieć dobrego systemu ogrzewania lub klimatyzacji, jeśli część wytwarzanego ciepła lub chłodu ucieka przez okna, prawda? Dobry wybór okien wpłynie nie tylko na izolację domu od skrajnych temperatur, ale także jeśli chodzi o utrzymanie komfortowej temperatury i zmniejszenie rachunków za prąd. Zobacz więcej na stronie: https://dom.trojmiasto.pl/Jak-zbudowac-dom-pasywny-n137977.html.

Okna nie tylko dostarczają naturalnego światła, ale także izolują dom od zewnątrz pod względem termicznym i akustycznym. Według francuskiej firmy Leroy Merlin, aby Twoje okna doskonale spełniały swoją funkcję izolacyjną, musisz zwrócić uwagę na te trzy czynniki: sposób otwierania, szybę i materiał obudowy. Zobaczmy, co proponują.

SYSTEMY OTWIERANIA OKIEN: WADY I ZALETY

Wybór jednego lub drugiego systemu otwierania zależy od przestrzeni, jaką dysponujesz, rodzaju pomieszczenia w domu i sposobu użytkowania okna. Do najczęściej spotykanych należą:
Okna Casement lub casement: to okna otwierane na bok, takie jak te na obrazku otwierającym ten artykuł. Skrzydło obraca się na osi pionowej, podtrzymywane przez zawiasy. Ich główną zaletą jest to, że oferują całkowite otwarcie i hermetyczne zamknięcie. Ich wadą jest to, że do otwarcia wymagają więcej dostępnej przestrzeni.
Okna przesuwne lub skrzydłowe: to okna, których skrzydła podzielone są na dwie części, poruszają się po szynach i przesuwają się w pionie lub poziomie. Ich zaletą jest to, że po otwarciu nie zajmują dodatkowej przestrzeni, dzięki czemu są to idealne okna do małych pomieszczeń lub powierzchni ograniczonych filarami, narożnikami, meblami… Ich główną wadą jest ograniczenie kąta otwarcia do jednego skrzydła oraz brak całkowitej szczelności zamknięcia. Przykład okien przesuwnych pokazany jest na powyższym zdjęciu.
Okna Casement: to okna, które otwierają się do wewnątrz pod kątem. Ich zaletą jest również wada: nie można się z nich wychylić – idealne rozwiązanie w przypadku małych dzieci – ponieważ otwierają się częściowo.
Polecany do łazienek i garaży. Uchylno-obrotowe: te okna, które umożliwiają podwójne otwarcie, boczne i nachylone do wnętrza. Ich zalety są podobne do okien skrzydłowych, a dodatkowo zapewniają najlepszą izolację akustyczną, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w sypialniach, salonach, kuchniach i łazienkach, czyli pomieszczeniach, które wymagają dużej wentylacji i niewielkiego hałasu. Obrotowe lub uchylne: takie, w których skrzydło okienne obraca się wokół osi centralnej. Jeśli jest to okno pionowe, to jest to okno obrotowe, a jeśli poziome, to jest to okno uchylno-obrotowe. Znajdują one zastosowanie w pomieszczeniach na poddaszu, dachach…

NAJLEPSZE OSZKLENIE DLA MAKSYMALNEGO KOMFORTU

Szyby mogą być pojedyncze lub podwójne, te drugie oferują znacznie lepszą izolację termiczną i akustyczną. Składają się one z dwóch tafli szkła oddzielonych komorą powietrzną lub gazową. Grubość szkła może sięgać 4 mm, a komora od 6 do 25 mm. Im grubsza komora, tym lepsza izolacja – mówią specjaliści z Leroy Merlin. Na rynku znajdziemy różne rodzaje szkła: przezroczyste, półprzezroczyste, hartowane i niskoemisyjne, o dużej zdolności izolacyjnej.
ROLETY I ŻALUZJE DLA PEŁNEJ OCHRONY
Okiennice mogą być wykonane z PCV lub aluminium. Te pierwsze są bardziej izolacyjne, chociaż można je zamontować tylko wewnątrz domu, natomiast żaluzje aluminiowe są idealne, jeśli skrzynka jest na zewnątrz, ponieważ są bardziej odporne na wilgoć. Materiał, z którego wykonana jest skrzynka, w którą zwinięta jest roleta oraz jej umiejscowienie również wpływają na jej izolacyjność. Czy wiesz, że skrzynka wbudowana w ścianę ma najmniejszą izolacyjność?
W takich przypadkach, jeśli chcesz zwiększyć jego pojemność, wystarczy zainstalować arkusz izolacji wewnątrz skrzyni. Żaluzje to szybki sposób na poprawę izolacji bez wymiany okien. Chronią przed zimnem, gorącem i hałasem, ale nie przepuszczają światła zewnętrznego, ponieważ są nieprzezroczyste.

RAMA, WIĘCEJ NIŻ TYLKO ESTETYKA

Ramy okienne mogą być wykonane z drewna, aluminium, termicznie łamanego aluminium lub PCV. Te ostatnie zapewniają najlepszą izolację termiczną, a co za tym idzie – najlepszą efektywność energetyczną domu. Stanowią one oszczędność 50% w stosunku do okien z ramą aluminiową i 15% w stosunku do drewnianych. Pod względem izolacji akustycznej najskuteczniejszymi materiałami są drewno i PCV, przy czym różnica między nimi polega na tym, że to drugie prawie nie wymaga konserwacji. Z kolei drewno wymaga regularnej pielęgnacji. Aluminium wygrywa jedynie pod względem odporności i możliwości dekoracyjnych.
Tags: