LOADING

Type to search

Akumulator samochodowy – wszystko, co musisz o nim wiedzieć!

Akumulator samochodowy – wszystko, co musisz o nim wiedzieć!

Share

Tak jak sercem samochodu jest silnik, tak akumulator jest tym, co pozwala go obudzić do życia. Na tym jednak jego zadanie się nie kończy, bo to dzięki niemu możemy cieszyć się funkcjonowaniem wszelkiej elektroniki, w jaką zaopatrzono nasz pojazd. Bez niego nasze auto nawet nie odpali, dlatego pomimo swojej niepozorności, jest on elementem kluczowym, do którego należy podchodzić ze szczególną troską! Co zatem warto wiedzieć na temat akumulatora?

Zadanie akumulatora samochodowego

Akumulator samochodowy ma wiele zadań. Podstawowym jest oczywiście rozruch silnika. Następnym dostarczenie mocy do pozostałych podzespołów – zwłaszcza w trakcie postoju, które do swojego działania potrzebują energii elektrycznej. Wbrew pozorom nie są to tylko światła czy radio, ale także różnego rodzaju systemy i czujniki, które dbają o bezpieczeństwo i sprawność auta. W trakcie jazdy akumulatory są automatycznie ładowane za pomocą alternatorów. Dlatego też, jeśli tylko są sprawne, odpowiednio zadbane i prawidłowo użytkowane, nie ulegają one samoczynnemu rozładowaniu.

Oczywiście, jeśli korzystamy przez wiele godzin z radia na postoju albo zapomnimy wyłączyć światła, wtedy może się on rozładować. Nie jest to zbyt wskazane i warto zapobiegać takim sytuacjom, ponieważ częste rozładowania akumulatora mogą doprowadzić do jego uszkodzenia. Przy czym żywotność akumulatora wynosi zazwyczaj 2-3 lat, jest to bowiem jedna z części, która się po prostu eksploatuje i z czasem wymaga wymiany. Nie zmienia to faktu, że akumulator przy nieodpowiednim użytkowaniu może popsuć się dużo wcześniej. Jakie są objawy jego awarii?

Wymiana akumulatora – oznaki awarii

Naczelnym objawem, który wskazuje, że akumulator w naszym samochodzie nie jest już w najlepszej kondycji, to problem z rozruchem. Najczęściej zdarza się to w czasie chłodniejszych okresów. Jeśli nasz akumulator niezbyt dobrze znosi chłody, jest to już oznaką jego powolnego zużycia. Sprawny akumulator jest bowiem w stanie uruchomić samochód niezależnie od temperatury otoczenia. Problemem oczywiście mogą być silniki typu diesel, które jeśli nie są przygotowane do zimy, przy dużych mrozach potrafią rozładować nawet najlepszy akumulator.

Jak sprawdzić sprawność akumulatora?

Zużycie akumulatora, które wiąże się z koniecznością jego wymiany, można zauważyć również poprzez jego kontrolę wizualną. Wiele modeli akumulatorów posiada specjalny wskaźnik graficzny, który pokazuje poziom jego zużycia np. w postaci kropki. Gdy wszystko z nim w porządku, czyli jest on naładowany, kropka jest np. zielona, a kiedy sprawność akumulatora maleje, robi się np. czarna. Również wszelkiego rodzaju zmiany w wyglądzie akumulatora np. jego napęcznienie, także wskazują na konieczność jego szybkiej wymiany.

Sama wymiana akumulatora nie jest trudna. Jeśli jednak nie wiemy, jaki akumulator pasuje do naszego samochodu, to warto skorzystać z oferty sklepu internetowego iParts.pl, gdzie po wejściu w kategorię akumulatory oraz podaniu marki, modelu i rocznika samochodu zostanie nam przedstawiona oferta wszystkich pasujących do niego akumulatorów.

Tags: