LOADING

Type to search

Uczulenie na detergenty – czym jest i jak sobie z nim radzić?

Uczulenie na detergenty – czym jest i jak sobie z nim radzić?

Share

Alergie to coraz częstszy i bardzo poważny problem dotykający osoby w rożnym wieku, w tym zarówno dzieci, młodzież, jak i dorosłych. Alergenami mogą być różnorodne substancje, w tym: produkty spożywcze, cząsteczki tworzyw sztucznych, składniki kosmetyków czy kurz i pyłki roślin. Co istotne, wybrane czynniki szkodliwe mogą znajdować w domu, a wśród nich wśród nich wskazać można choćby detergenty.

 

Uczulenie na detergenty – czym jest?

 

Na skutek ekspozycji skóry na wybrane substancje chemiczne pojawia się zmiana określana jako wyprysk kontaktowy. Objawia się on zaczerwieniem oraz zgrubieniem i późniejszym łuszczeniem się skóry. Ponadto, w niektórych przypadkach może dochodzić do tworzenia się pęcherzyków na skórze, które wypełnione są płynem surowiczym. Zmiany te mogą pękać oraz tworzyć bolesne nadżerki. Wśród przyczyn wyprysku kontaktowego można wyróżnić substancje chemiczne oraz alergeny, stąd wyróżnia się wyprysk z podrażnienia lub alergiczny. W pierwszym wypadku dochodzi do zniszczenia naturalnej warstwy ochronnej skóry, co umożliwia przedostawanie się substancji drażniących do jej głębiej położonych warstw. W tym przypadku rozległość zmiany zależy przede wszystkim od czasu działania danego czynnika oraz jego natężenia, a po jego wyeliminowaniu dolegliwości stopniowo ustępują. Natomiast możliwość wystąpienia wyprysku alergicznego uwarunkowana jest przede wszystkim predyspozycjami osobniczymi, które mają podłoże genetyczne. Co istotne, możliwość jego pojawienia zwiększa pogorszona kondycja skóry, w tym jej nadmierna suchość czy toczący się stan zapalny. Ponadto, ryzyko pojawienia się wyprysku zwiększa częstotliwość i długość ekspozycji na alergen. W przypadku najczęściej stosowanych detergentów, czynnik uczulający może stanowić zawarta w nim substancja zapachowa lub konserwująca. W naszej ofercie znaleźć możecie Mydło do rąk w płynie bezzapachowe które nie uczula.

 

Uczulenie na detergenty – leczenie

 

Pierwszym etapem leczenia skóry podrażnionej przez alergen jest prawidłowa diagnostyka, która ma na celu wskazanie oraz wyeliminowanie czynnika uczulającego. Wspomniana diagnostyka może obejmować między innymi wywiad medyczny czy testy alergiczne. W przypadku bardzo silnych odczynów skórnych oraz występowania dokuczliwych dolegliwości konieczne może być miejscowe lub ogólne leczenie za pomocą leków antyhistaminowych i kortykosteroidów. Ponadto, podrażniona skóra wymaga właściwiej pielęgnacji. W tym celu można stosować emolienty, które utrzymują prawidłowe nawilżenie, stopnień natłuszczenia oraz odpowiednią elastyczność skóry. Ponadto, zmniejszają one i wypełniają drobne rany na powierzchni skóry, dzięki czemu podlega ona szybszej regeneracji. Emolienty niwelują również świąd i łagodzą stan zapalny. W zależności od obszaru skóry objętej zmianą można wybierać preparaty o różnorodnej konsystencji, w tym   bardzo tłustej, która polecana jest przede wszystkim do pielęgnacji bardzo suchej skóry dłoni.

Zobacz także https://xlblog.pl

Tags: