LOADING

Type to search

Najważniejsze informacje o śrubach nierdzewnych

Najważniejsze informacje o śrubach nierdzewnych

Share

Konstrukcje metalowe cieszą się na całym świecie ogromną popularnością. Wykazują się nie tylko ogromną trwałością mechaniczną, lecz także odpornością na wiele czynników destrukcyjnych. To właśnie z tego powodu tak powszechnie stosowane są np. nity zrywalne. Wiedzieć jednak trzeba, że szczególnie polecanym elementem łączeniowym do takich konstrukcji są nierdzewne śruby. Z jakiego powodu to właśnie śruba jest tak ważna, a także czym charakteryzuje się jej wersja nierdzewna?

Co zagraża śrubom?

Różnego rodzaju konstrukcje wykonane z metalu spotkać można dosłownie na każdym kroku. W domu mogą to być barierki na balkonie, wiaty garażowe, a nawet altanki, które, choć są wykonane z drewna, to jednak kluczowym ich elementem konstrukcyjnym są złącza ciesielskie. Wiedzieć jednak trzeba, że wszystkie te elementy przytwierdzane są przy pomocy śrub.

O ile powierzchnia np. barierki jest w stosunkowo niewielkim stopniu narażona na działanie niekorzystnych czynników, tak już jednak śruba z racji swojej budowy zmagać się musi ze znacznie większym zagrożeniem. Często bowiem dochodzi do sytuacji, gdy na jej gwincie gromadzi się niewielka ilość wody, co oczywiście doprowadza do powstawania korozji. Stanowi ona ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samej śruby, lecz przede wszystkim dla konstrukcji, która jest w niej zawarta.

Podstawowe informacje o śrubach nierdzewnych

Często słyszy się o stosowaniu różnego rodzaju środkach zapobiegających rdzewieniu czy też nawet o konserwowaniu śrub i zabezpieczeniu ich przed korozją. Metody te choć skuteczne, muszą być bardzo często powtarzane, aby osiągać zadowalające efekty. Jedynym skutecznym rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie śrub nierdzewnych.

Śruby tego typu wykonane są ze specjalnego stopu stali, w którym głównym składnikiem jest chrom. To właśnie on sprawia, że dana śruba uzyskuje właściwości antykorozyjne. Na jej powierzchni tworzy się warstwa tlenku chromu, która zapobiega przed utlenianiem się stali, czyli jej rdzewieniem, a dodatkowo ma właściwości odbudowujące niewielkie uszkodzenia mechaniczne.

Z racji tego, że w takiej śrubie występują jedynie śladowe ilości węgla, jest ona również odporna na działanie zasad i kwasów, co znacznie rozszerza jej możliwości stosowania.

Gdzie stosuje się nierdzewne śruby?

Śruba o właściwościach antykorozyjnych to naprawdę niezwykle cenny element łączeniowy. Jest ona powszechnie wykorzystywana w przemyśle ciężkim i używana do łączenia elementów na statkach, a także na mostach. Jej szczególne właściwości sprawiają, że bez trudu radzi sobie w tak trudnych warunkach. Oczywiście z takich śrub równie chętnie korzysta się także w zastosowaniach domowych. Można nimi łączyć elementy barierek, garażu blaszanego, altanek czy też składzików na narzędzia. Użyć ich można wszędzie tam, gdzie klasyczna śruba by sobie długo nie poradziła.

Co ciekawe, z racji tego, że takie śruby dość ładnie się prezentują wizualnie, powszechnie są one używane także przez producentów sprzętu elektronicznego. Bardzo często widuje się je w urządzeniach AGD, a także RTV.

Więcej informacji o produktach znajdziesz na https://stalmut.pl/oferta/nity-nitonakretki/

Tags: