LOADING

Type to search

Jakie wybrać rolety?

Jakie wybrać rolety?

Share

 

Remontujesz, budujesz, czy też zmieniasz aranżację we wnętrzach, to z pewnością będą ci towarzyszyć różnego rodzaju dylematy. Będzie chodzić o rodzaj wykończenia, kolory, tkaniny, dodatki. O wielu rzeczach trzeba myśleć już na początku, a inne będą jedynie uzupełniać stylizację. Nic więc dziwnego, że niezmiennie ważnym aspektem staje się wybór rolet czy żaluzji. Z zasady trzeba wziąć pod uwagę nie tylko klimat wnętrza, ale również swoje potrzeby, kierunek wystawy okiennej czy też różnego rodzaju architektoniczne ograniczenia. Same rolety niewątpliwie ulegają pewnym modom, choć oczywiście w ofertach producentów znaleźć można ponadczasowe propozycje – tak jak te z katalogu rolet i żaluzji Roltis https://www.roltis.pl/.

Modne, efektowne i praktyczne rolety i żaluzje

W ofertach producentów można znaleźć różnorodne rolety czy żaluzje. W wielu wariantach można je łączyć z klasycznymi firanami czy zasłonami, choć niewątpliwie świetnie się prezentują jako samodzielna dekoracja. Poza tym są także bardzo funkcjonalne – chronią wnętrza przed intensywnym słońcem, pozwalają zadbać o termoregulację, a także dają domownikom wrażenie prywatności. Klienci chętnie sięgają po zewnętrzne, wewnętrzne, bambusowe, materiałowe propozycje dostępne w wielu wariantach. Ten segment rynku rozwija się bardzo dynamicznie, a tym samym odpowiada na potrzeby użytkowników, a z drugiej strony pokazuje im, jak można mieszkać i pracować.

Choć rolety zewnętrzne jeszcze do niedawna kojarzyły się bardziej z lokalami handlowymi, to obecnie coraz częściej pojawiają się także w domach i w mieszkaniach. Warto decyzję o takim montażu podejmować na etapie budowy czy też remontu lub zmiany elewacji, ponieważ wówczas można zainstalować wszystkie elementy konstrukcji bez problemów. Rolety zewnętrzne można podzielić na naokienne, nakładane (inaczej nadprożowe lub RNS) albo elewacyjne (natynkowe). W wielu wariantach montuje się również automatyczne systemy obsługi, co niewątpliwie ułatwia podnoszenie oraz opuszczanie konstrukcji. Jej zaletą może być skuteczna ochrona przed włamaniem. I dlatego właśnie taki element wyposażenia będzie także podnosić wartość mieszkania czy domu oraz może być skutecznym argumentem przy wyborze polisy ubezpieczeniowej. Rolety chronią także przed światłem i nagrzewaniem, co docenimy szczególnie w upalne dni. Zimą natomiast zabezpieczą przed uciekaniem ciepła oraz dodatkowym wychładzaniem pomieszczeń przez wiatr. To także rewelacyjna bariera akustyczna, więc chętnie sięgają po nią osoby, które mieszkają w pobliżu ruchliwych ulic.

Piękne wnętrza

Zdecydowanie więcej aranżacyjnych możliwości dają natomiast rolety wewnętrzne. Rolety do wnętrza mają za zadanie zapewnić domownikom prywatności i chronią przed światłem słonecznym. Oczywiście nocą będą także barierą dla światła latarni czy neonów pobliskiego centrum handlowego. Same rolety są także wyjątkową dekoracją, więc warto dopasowywać kolory, faktury, wykończenia oraz sam unikatowy charakter dodatku do aranżacji czy też własnego gustu. W kolekcjach znaleźć można modele zwijane, rzymskie, austriackie, plisowane i typu dzień noc. Te pierwsze są najpopularniejsze i często najtańsze. U góry są przymocowane do okna lub ściany czy sufitu nad oknem, a na dole luźno zwisają lub też są zamknięte w kasecie z prowadnicami i wówczas dokładnie przylegają do ramy. Ta druga opcja jest estetyczna szczególnie w przypadku uchylnych konstrukcji. Tkaninę można zatrzymać w dowolnym miejscu, więc bez problemu da się regulować ilość światła, jakie do wnętrz wpada.

Nieco częściej we wnętrzach pojawiają się rolety rzymskie. Z pewnością są najbardziej elegancką opcją. Przy podnoszeniu do góry materiał układa się w charakterystyczne i kunsztowne fałdy. Tym samym dodatek jest bardzo dekoracyjny oraz świetnie prezentuje się zarówno w klasycznych pokojach, jaki tych nowoczesnych, w których chce się wprowadzić nieco oryginalny charakter. Bez problemu można oczywiście dopasować kolor, wykończenie, tkaninę do swoich potrzeb, ale efekt zawsze będzie przyciągać uwagę. Innym typem są rolety austriackie i weneckie. Przede wszystkim są bardziej ozdobne. Gdy są opuszczone, wyglądają jak zwykła zasłona, natomiast po zwinięciu przypominają teatralną kurtynę.

Modne plisy

Prawdziwym wnętrzarskim hitem ostatnich lat są natomiast plisy. Pojawiają się w salonach, sypialniach, kuchniach, gabinetach i lokalach użytkowych. Można je podnosić od dołu do góry, jak i ściągać w odwrotnym kierunku – od góry ku dołowi, a także zatrzymywać w każdym dowolnym momencie. Rewelacyjnie sprawdzają się także na oknach dachowych lub tych o nietypowym kształcie. Charakterystyczna harmonijka wprowadza nieco subtelny charakter do wnętrz. Fantastycznie zatrzymuje światło, a także chroni prywatność.

Innym popularnym rozwiązaniem są też rolety dzień noc. Nazywane również „zebrami” składają się z naprzemiennych pasów transparentnej siateczki oraz zaciemniającego materiału. Tym samym niewielki ruch sznureczkiem lub łańcuszkiem pozwala wyciemnić lub rozjaśnić wnętrze. Taka konstrukcja na oknie to także najlepsza alternatywa dla firanek, która sprawia, że wpadające światło ulega rozproszeniu. Dzięki temu można swobodnie pracować przy komputerze czy też oglądać telewizję, minimalizując ryzyko refleksów na ekranach.

 

Tags: