LOADING

Type to search

Zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela – praktyczne informacje dla kierowców

Zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela – praktyczne informacje dla kierowców

Share

Chwila nieuwagi, złe warunki atmosferyczne, niedostosowanie się do przepisów czy złośliwe zrządzenie losu… Wypadki i kolizje są codziennością na polskich drogach. Niespodziewane, groźne sytuacje mają różne przyczyny i mogą przytrafić się każdemu, niezależnie od doświadczenia za kierownicą i stylu jazdy. Dzięki obowiązkowym ubezpieczeniom OC każdy uczestnik ruchu drogowego poszkodowany w stłuczce może otrzymać rekompensatę za poniesione szkody. Aby otrzymać środki, należy skontaktować się z ubezpieczycielem sprawcy. Jak wygląda zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela? Sprawdź!

Przede wszystkim formalności!

Aby otrzymanie środków na naprawę wozu czy rehabilitację było możliwe, należy zachować trzeźwy umysł. Bezpośrednio po stłuczce obie strony muszą sporządzić protokół, w którym znajdą się najważniejsze informacje dotyczące zdarzenia: dane kierowców i pojazdów, miejsce, data i godzina kolizji, dokładny przebieg, numery polis. Warto wykonać dokładne fotografie uszkodzonych miejsc. Jeśli jeden z kierowców jest nietrzeźwy, zbiegł albo w wypadku są ranni, należy wezwać policję.

Po zdarzeniu poszkodowana strona powinna zgłosić się do towarzystwa, w którym ubezpieczony jest sprawca. Można to zrobić osobiście w oddziale, przez telefon lub za pośrednictwem strony internetowej. Jeśli sprawca uciekł, odszkodowanie wypłacane jest przez UFG.

Ile masz czasu na zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela?

Nierzadko zdarza się, że konsekwencje kolizji dają o sobie znać kilka miesięcy albo nawet lat po zdarzeniu. Z tego powodu na zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela masz aż 3 lata. W przypadku szkody osobowej okres ulega wydłużeniu do 20 lat.

Tags: