Wyspa Saona – skąd się wzięła nazwa?

Wyspa Saona to niezwykłe miejsce, co starałam się udowodnić już w zeszłym tygodniu. Teraz przyszedł czas na kilka faktów o tej rajskiej wyspie leżącej u wybrzeży Dominikany.

Isla Saona

Wyspa Saona – początki

Krzysztof Kolumb odkrył Saonę w 1494 roku i to też temu hiszpańskiemu odkrywcy zawdzięczamy jej dzisiejszą nazwę. Wyspa została ochrzczona takim a nie innym imieniem na cześć pochodzącego z włoskiej Savony Miguela da Cuneo, dobrego przyjaciela Kolumba. Co ciekawe, liguryjski port i dominikańska Saona po dziś dzień utrzymują ścisłe relację w ramach programu miast partnerskich, więc można powiedzieć, że to właśnie Kolumb złączył losy tych dwóch, wyjątkowo odległych od siebie miejsc, które dzieli prawie 8 tysięcy kilometrów.

Warto jednak dodać, że zanim Kolumb nazwał Saonę Saoną, Indianie Taino, jej pierwotni mieszkańcy, nazywali ją Adamanay. Niestety, to, co oznaczało kiedyś to słowo jest trudne do ustalenia.

Wyspa Saona – karaibski raj

Wyspa Saona jest znana na całym świecie ze swoich ciągnących się kilometrami, zachwycająco białych i piaszczystych plaż oraz przejrzystych wód, w których kryją się zachwycające koralowce. To jednak nie wszystko, co ma do zaoferowania Saona. Ta niezwykła wyspa to także lasy namorzynowe oraz wszechobecne palmy kokosowe. To, co jednak jest znakiem rozpoznawczym Saony to płytkie laguny, które nie bez przyczyny określa się mianem naturalnych basenów – pełne są krystalicznie czystej wody i wielokolorowych morskich żyjątek, w tym zachwycających rozgwiazd, które dla wielu turystów stały się symbolem wyspy.