Transport i spedycja morska

Wysyłka dużych i ciężkich ładunków na dłuższe odległości wymaga zastosowania specjalistycznych środków transportu oraz oczywiście dedykowanych rozwiązań. Dlatego właśnie w wielu wariantach sprawdza się fracht morski jako interesująca alternatywa dla spedycji lotniczej, drogowej czy kolejowej. W tym wypadku szczególnym zainteresowaniem cieszy się transport kontenerowy, ponieważ umożliwia on przewóz dużej ilości rzeczy na długich odległościach. Poza tym w ten sposób gwarantuje się przesyłkom tak ważne bezpieczeństwo niezależnie od tego, czy zleca się przewóz pełnokontenerowy czy spedycja morska obejmuje drobnicę.

Co to jest spedycja morska?

To pojęcie przez lata znacznie ewoluowało. Sam fracht bowiem obecnie ma szerszy zakres niż tylko opłata za przewóz towarów drogą morską. To kompleksowe usługi, które pozwalają dostarczyć ładunek od nadawcy do odbiorcy wraz z koniecznością dopełnienia wszystkich formalności. W związku z tym sama spedycja morska oznacza nie tylko przewóz, ale i magazynowanie, transport do portu załadunku i z portu rozładunku do odbiorcy z wykorzystaniem innych środków lokomocji, a także szereg usług dodatkowych. Koszty frachtu morskiego są zatem uzależnione przede wszystkim od wagi i wielkości ładunku, a także od tego, jakie usługi zostały zamówione. W związku z tym została wprowadzona ujednolicona opłata za przewóz w myśl zasady freight equalization. To właśnie ona wyrównuje ceny frachtowe niezależnie od tego, jaką odległość pokonuje ładunek.

Ceny frachtu morskiego

Od lat transport morski uznawany jest za bezpieczny i tani sposób dostarczania ładunków nawet tych wymagających specjalnej obsługi na każdym etapie przewozu. Z drugiej strony warto pamiętać również o tym że fracht morski jest bardziej czasochłonny. Opłaty za transport zostaną pobrane po dostarczeniu ładunku na miejsce docelowe. Jest to związane z faktem, że trzeba sprawdzić, czy ładunek nie został uszkodzony w czasie drogi. To zdarza się rzadko, ale z drugiej strony kontenery są narażone także na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Poza tym trzeba liczyć się również z opłatami za niewykorzystaną ładowność statków i dlatego właśnie wiele firm szuka innych przedsiębiorstw, które nadają ładunki w tym samym kierunku. Wówczas spedycja morska jest zdecydowanie tańsza.

Usługi dodatkowe

Poza przewozem fracht morski obejmuje również obsługę importu i eksportu wraz z załatwianiem formalności celnych, magazynowaniem ładunków oraz organizacją operacji portowych. Sam transport morski ma szereg różnych zalet. Przede wszystkim jest wybierany przez tych wszystkich, którym zależy na bezpieczeństwie ładunków oraz cenie usługi. Spedycja morska obejmuje zarówno przewóz kontenerowy, jak i transport na masowcach czy też drobnicę. W ten sposób najczęściej przewożone są artykuły spożywcze, ładunki niebezpieczne, mienie strategiczne i przesiedleńcze oraz różnego rodzaju produkty do użytku domowego i przemysłowego.