Pinar del Río – to stąd pochodzi kubański tytoń

Pinar del Río to jednocześnie najdalej wysunięta na zachód prowincja Kuby, jak i licząca prawie 200 tys. mieszkańców stolica regionu słynącego przede wszystkim z uprawy tytoniu.

Zobacz Pinar del Río i dolinę Viñales z bliska

Prowincja Pinar del Río

To właśnie w prowincji Pinar del Río uprawia się słynny, kubański tytoń, z którego powstają cenione na całym świecie cygara. Ta część Kuby odpowiada za aż 70 proc. krajowej uprawy tytoniu, to także tu rośnie najlepsza z najlepszych odmian: znaleźć ją można w San Juan y Martínez, które nie bez przyczyny jest nazywane mekką tytoniu.
Pinar del Río jednak nie tylko samym tytoniem stoi. To także region, który z roku na rok zyskuje na popularności wśród turystów. Właśnie w Pinar del Río znajdziemy jeden z trzech głównych łańcuchów górskich – Cordillera de Guaniguanico z charakterystycznymi, wapiennymi formami krasu powierzchniowego, czyli mogotami.

Dolina Viñales

Mural in Vinales, Cuba

Na terenie Pinar del Río znajduje się także dolina Viñales, która wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO. A cztery kilometry od niej znajdziemy równie gigantyczne co słynne malowidło Mural de la Prehistoria, które powstało w latach 60. ubiegłego wieku na zlecenie Fidela Castro.

Kuba - Mural de la Prehistoria, dolina Viñales w Pinar del Río
Kuba – Mural de la Prehistoria, dolina Viñales w Pinar del Río

Jakby ktoś miał wątpliwości: przedstawia ewolucję człowieka od początku do końca, czyli od człowieka prehistorycznego aż do człowieka socjalistycznego.