Mamajuana – dominikański lek na całe zło

Mamajuana to magiczny napój, którego trzeba spróbować, jeśli jest się w Dominikanie. Obok jugo de chinola, morir soñando, refresco de meringue, batida de lechoza, rumów Brugal i Barceló, słodowej Malty, piwa Presidente oraz paru innych 😉 Generalnie, wybierając się na Dominikanę, i Karaiby w ogóle, przygotujcie się na zalew smaków i cudów, które wyglądają tak apetycznie, że ciężko obok nich przejść obojętnie.

Wszędobylska mamajuana

Mamajuana República Dominicana
Gwarantuję, ledwo postawicie nogę w Dominikanie ze wszystkich stron zaatakuje was mamajuana – czy to w sklepach, czy za pośrednictwem sklepikarzy, którzy turystów wyłapują z dobrego kilometra. Mamajuana naprawdę jest na Domikanie wszędzie! Nawet w piosenkach:

A przy okazji jest też traktowana jako lek na całe zło. Jeśli wierzyć Dominikańczykom, poradzi sobie z każdym problemem zdrowotnym: od niestrawności, przez grypę, aż po problemy z potencją. Ponoć może być także afrodyzjakiem, ale tę właściwość brałabym akurat z ziarnkiem soli, zwłaszcza że wymaga dodania do mikstury penisa morskiego żółwia.

Jak smakuje mamajuana?

Jeśli musiałabym smak mamajuany do czegoś porównać, to do mieszanki porto, herbatki ziołowej, absyntu i brazylijskiej cachaçy, którą ktoś zamieszał korą z drzewa. Brzmi upiornie? Może trochę, ale nie zmienia to faktu, że mamajuana – wbrew pozorom – smakuje świetnie.

Mamajuana – czyli tak właściwe co?

Mamajuana występuje w dwóch postaciach: albo w postaci zielska, ziółek i badyli, które dopiero trzeba zalać alkoholem (zazwyczaj rumem i/albo czerwonym winem) i doprawić miodem, albo w postaci gotowego napoju. I ta, i ta wersja jest rewelacyjna, ale jeśli zdecydujecie się robić mamajuanę samodzielnie – co polecam, bo naprawdę warto, od razu ostrzegam: trzeba będzie poczekać ze trzy dni, zanim wszystko się przegryzie.

Warto też eksperymentować z mamajuaną, bo dodatków, które świetnie do niej pasują jest sporo. Ja najbardziej lubię wersję z cynamonem i rodzynkami, ale dodać można także melasę albo sok z limonki.