Los Tres Ojos, czyli zaginiony świat w sercu dominikańskiej stolicy

Los Tres Ojos to miejsce niezwykłe – nie tylko ze względu na swój wygląd, ale przede wszystkim ze względu na lokalizację. Bo kto by się spodziewał jaskiń rodem z jurajskiego parku w samym sercu Santo Domingo?

Park Narodowy Los Tres Ojos – krótki przewodnik

LosTresOjos

Park Narodowy Los Tres Ojos (czyli Trzy Oczka) to otwarta, wapienna jaskinia skrywająca w sobie wypełnione słodką wodą jezioro. Co ciekawe w sumie składa się z czterech, a nie trzech jezior, z tym że trzy z nich znajdują się pod ziemią, a jedno na powierzchni.

Jeziorka w wodę zasila podziemna rzeka Brujuelas, a same groty pełne są stalaktytów i stalagmitów. Wszystko razem tworzy klimat jak z jurajskiego parku. Jeśli chcecie zwiedzić Los Tres Ojos, zaopatrzcie się w wygodne buty: będzie sporo schodów i krętych ścieżek. Ale dzielni grotołazi zostaną wynagrodzeni jedynymi w swoim rodzaju widokami.

Los Tres Ojos znajduje się na terenie parku Mirador del Este, o tutaj:

Jeśli chodzi o godziny otwarcia, Los Tres Ojos zwiedzać można od 9 do 17. Za wejście zapłacimy 100 pesos, czyli trochę ponad 8 złotych w przeliczeniu na nasze. Dodatkowo płatną atrakcją jest drewniana łódka: to koszt 25 pesos (po stokroć warto! :)).

Jeziora Los Tres Ojos

Jak już wspomniałam, Los Tres Ojos to w sumie trzy jeziora podziemne i jedno, które znajduje się na zewnątrz: Aguas Azufradas, La Nevera, Lago de las Damas i Zaramagullones. Każde z nich jest inne, więc warto przyjrzeć im się trochę bliżej.

Aguas Azufradas

Aguas Azufradas, czyli w tłumaczeniu: wody siarkowe, to pierwsze jezioro, które możemy dojrzeć już w momencie wejścia. Co ciekawe, jego nazwa pochodzi od siarki, ale badania naukowe przeprowadzone na obszarze jeziora wykazały, że zabarwienie jego dna jednak ma z siarką niewiele wspólnego – to efekt mieszanki wapnia i innych minerałów.

Aguas Azufradas ma 4 metry głębokości.

La Nevera

La Nevera to drugie jezioro na naszej trasie, a jego nazwa pochodzi od niskich temperatur w nim panujących – la nevera to w końcu po hiszpańsku lodówka (też w znaczeniu bardzo zimnego miejsca). W tej części Los Tres Ojos temperatury oscylują gdzieś w granicach 15-20 stopni – wszystko dlatego, że do La Nevery zupełnie nie dochodzi światło słoneczne.

La Nevera ma głębokość 5.4 metra, a z jej obszaru można drewnianą łodzią przepłynąć do Zaramagullones.

El Lago de las Damas

El Lago de las Damas, czyli Jezioro Pań, to trzeci zbiornik wodny, który spotkamy na naszej trasie. Kiedyś, ze względu na swoją niewielką głębokość i dyskretne położenie, służyło jako kąpielisko dla dzieci i kobiet, stąd też wzięła się jego nazwa.

Zaramagullones

Zaramagullones to rodzaj kaczek charakterystycznych dla okolicy, który użyczył nazwy czwartemu – ale za to znajdującemu się na zewnątrz jeziorku. Zaramagullones ma trochę ponad 6 metrów głębokości i okrągły kształt.