Kuba – co warto zobaczyć? Praktyczne wskazówki

Jeszcze kilkanaście lat temu Kuba była pomijana przez polskich turystów, ale od jakiegoś czasu stała się magnesem dla turystów spragnionych egzotyki. Wiele osób skuszonych klimatem, jaki znają z dokumentu Buena Vista Social Club, decyduje się nawet na samodzielny wyjazd.

Kilka praktycznych wskazówek

Przed wyjazdem na Kubę trzeba pamiętać o konieczności nabycia wizy zgodnej z celem planowanego pobytu bądź tak zwanej karty turysty, która jest wydawana wyłącznie w celach turystycznych. Wizę można dostać w konsulacie kubańskim, a karty turysty również w większych biurach podróży. Oczywiście nie można zapominać o ważnym przez minimum trzy miesiące paszporcie. Konieczne jest wykupienie polisy ubezpieczeniowej od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia. Jej brak bywa powodem odmowy wjazdu na Kubę.

Kuba jest bardzo specyficznym krajem, w którym trudno liczyć na dobry dostęp do internetu, a problemy mogą się również pojawić z płaceniem kartą. Tak naprawdę trzeba sobie przygotować odpowiednią ilość gotówki, a przy okazji warto pamiętać o dodatkowej prowizji w przypadku dolarów amerykańskich. Lepiej wziąć euro. Turyści indywidualni powinni mieć co najmniej 100 CUC, czyli peso wymienialnego na każdy dzień pobytu. Przy okazji warto zwrócić uwagę na fakt, że na Kubie mamy do czynienia jeszcze z CUP, a więc peso niewymienialnym, którym posługują się głównie Kubańczycy.

Na pewno przyda się dobrej jakości przewodnik, a przede wszystkim mapa drogowa, o ile planuje się wynajęcie samochodu. Drogi na Kubie wymagają wielkiego skupienia przy prowadzeniu pojazdu, ponieważ są nie tylko fatalnie oznakowane, ale także w kiepskim stanie. O nawigacji można zaś zapomnieć.

 

PLAYA GIRON, CUBA – FEB 14, 2016: People on a beach in Playa Giron village, Cuba.

Co warto zobaczyć na Kubie?

  1. Rozśpiewana Hawana

Trudno byłoby sobie wyobrazić pobyt na Kubie bez zobaczenia stolicy tego kraju, a zwłaszcza wyjątkowo urokliwej Starej Hawany z klimatycznymi budowlami kolonialnymi z XVI wieku, a także zabytkami architektury XX wieku, w których widać ciekawe połączenia modernizmu, art deco i art nouveau. Warto podziwiać kontrasty, z jednej strony wspaniałe ulice i place odnowione, ale jednocześnie jakże pełno walących się i odrapanych budynków. Wszystko przy tym tętniące życiem, śpiewem i radością. Każdy powinien przejść się bulwarem El Malecon, aby podziwiać panoramę miasta albo zachód słońca. Koniecznie trzeba zajrzeć na piękne place z Placem Katedralnym i Plaza Vieja na czele. Na tym pierwszym wyróżnia się gmach katedry. Chyba większość osób nie oprze się też pokusie spróbowania podobno najlepszych lodów na Kubie w Coppeli.

  1. Powrót do lat 50., czyli Trynidad

To kolejny ważny punkt na mapie turystycznej Kuby. Trynidad jest dość niewielkim, ale niesamowicie uroczym miastem, w którym czas zatrzymał się w połowie ubiegłego wieku. Na ulicach widać samochody z tamtej epoki albo konne powozy. Niezwykły okazuje się klimat tamtejszych brukowanych uliczek z kolorowymi fasadami kolonialnej zabudowy, a w wieczornych godzinach koniecznie należy spróbować lokalnych drinków na bazie rumu i to często wprost z okienka domu. Najważniejszym elementem miasteczka jest uroczy i całkiem niedawno wyremontowany Plaza Mayor. Całe miasto wygląda niczym oryginalne muzeum pod gołym niebem i dlatego w roku 1988 zostało wpisane na listę UESCO.

Trynidad to również ciekawe plaże zarówno te idealnie zadbane z czystym piaskiem, leżakami i parasolkami, jak i bardziej dzikie, na których można poczuć się jak Robinson na wyspie.

  1. Piękne krajobrazy w Dolinie Vinales

Zachodnie krańce wyspy zachwycają wszystkich charakterystycznymi wzgórzami zwanymi mogotami oraz jaskiniami. Całą okolicę można dokładnie poznać pieszo bądź podczas rowerowej czy też konnej wycieczki, a na koniec wyprawy warto zajrzeć do jednej z restauracji w miasteczku Vinales, aby skosztować tradycyjną potrawę kubańską.

  1. Półwysep Zapata, czyli raj dla miłośników nurkowania

Kuba to nie tylko Hawana i inne ciekawe miasteczka. Półwysep Zapata słynie z Zatoki Świń oraz plaży Giron. To właśnie tutaj można zamieszkać w wiosce na wodzie, popatrzeć prosto w oczy krokodylom na farmie pokazowej albo zanurkować wśród przepięknych raf koralowych.

  1. Rajskie plaże w Varadero

Wyjątkowo biały piasek, a wokół luksusowe hotele, restauracje i kluby nocne – to wszystko w jednym z największych i najbardziej znanych kurortów na Karaibach. Zwolennicy ekskluzywnego plażowania z pewnością będą zadowoleni.

Kuba jest niezwykle uroczą wyspą, na której znajdą coś ciekawego dla siebie nie tylko miłośnicy rumu i cygar. Można skorzystać z wycieczek organizowanych przez biura podróży albo pojechać i samodzielnie odkrywać wszystkie smaki Kuby.